Gönderen Konu: Nephele, Bulut  (Okunma sayısı 500 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Nephele, Bulut
« : 14 Haziran 2015, 14:01:11 »
Nephele,bulut (/ˈnɛfəˌli/; Greek: Νεφέλη, νέφος nephos "cloud";[1] Latince to Nubes)

Bulutu simgeleyen varlık olarak Nephele'nin adı İxion mitinde geçer. İxsion Zeus'un karısı Hera'ya aşıktır. Zeus Hera biçiminde bir bulut yaratır ve İxsion'un onunla birleşmesini sağlar, böylece Nephele Centaurların (Sentorlar) anası olur.

Aristophanes'in "Nephelai" (Bulutlar) adlı komedyasında bulutlar birer kadın olarak simgelenmiştir, bunlar Okeanos kızlarıdır, kimi zaman Olympos'un tepesinde, kimi zaman Okeanos'un kıyılarında, Batı Kızlarının bahçelerinde otururlar. Sokrates diğer filozoflarla alay ettiği bu oyunda Aristophanes belki de halk masallarından ve onlardan alınmış motiflerden esinlenmiştir."

Nephele Athamasa, Phiriksos ve Helle'yi doğurdu. Ama bir süre sonra Athamas Nephele'yi bırakarak yada aldatarak (Kimi kaynaklarda nephe öldükten sonra) poseidonun soyundan Teb kralı Kadmus/Kadmos'la Harmonia'nın kızı olan İno ile evlendi ve İno Athamasa iki evlar verir, Buna kızan Nephele göğe çekildi ve daha sonra da Miny'lerin ülkesine korkunç bir kuraklık yolladı (Bazı kaynaklarda tarlalara kasıtlı olarak zarar veren inoun kendisidir, krallığın kadınlarını ekilecek mısır tohumlarını kocalarına belli etmeden kavurmaya ikna eder. Kavrulmuş tohumlar ekilince ürün vermezler ve açlık tehlikesi başgösterir. ) üvey çocuklarını ortadan kaldırmak için bir bahane kollayan İno bu firsatı kaçırmayarak bir kahinle anlaşır ve ona eğer Phiriksos kurban edilmezse bu kuraklığın asla geçmeyeceğini söyletir, çünkü İno, Athamas'ın ölümünden sonra kendi oğlunu kral yapmak istiyordu. Athamas ülkesini bu kuraklık ve açlık felaketinden kurtarmak uğruna oğlunu feda etmeye razı olur. Gökteki ana Nephele ise bu cinayeti görmüştür ve tam Phiriksos kurban edilirken Altın Postlu Koç'u (Aries) gönderir. Koç oğlanı ve kızı sırtına atar atmaz ve uçarak gözden kaybolur. Phiriksos annesinin yardımıyla kurtulmuştur ama kızkardeşi Helle onun kadar şanslı olamaz.

Farklı bir versiyona göre ise, Athamas'a karşı büyük bir hınç besleyen tannça Hera onu delirtmiş. Deliren Athamas kendi oğullarından birini öldürmüş ve karısı İno'yu da öldürmek için kovalamaya başlamıştır. ino kaçarak deniz kıyısına varmış ve öbür çocuğuyla birlikte denize atlamıştır, Sulara karışan ino sonradan bütün gemicilerin fırtınaya tutulunca imdadına koşan bir deniz tanrıçası olmuştur. Odysseus'u kurtarmakta da büyük bir rol oynayan (Od. V, 333 vd.) İno'ya Leukothea (Ak tannça) da denir (İno). Athamas, İno, Phriksos tragedyalara konu olmuşlar ne var ki bu tragedyalar yitik olduğundan, efsanelerde nasıl işlendikleri belli değildir.
midena pro tou telous makarize