Gönderen Konu: İksion, Ixion  (Okunma sayısı 421 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
İksion, Ixion
« : 14 Haziran 2015, 02:34:07 »
İksion (/ɪkˈsaɪ.ən/ ik-SY-ən; Greek: Ἰξίων, gen.: Ἰξίωνος) Yunan mitolojisinde; Teselya'nın en eski kabilesi olan Lapithler'in kralı, Theseus'un arkadaşı Peirithoos'un babası.

Deioneus'un kızı Dia'ya talip olmuş ve babasına birçok armağanlar vermeye yemin etmiş, ancak evlendikten sonra armağanları vermemek için Deioneus'u kor kömürlerin içine atarak (farklı kaynaklara göre yanan bir kuyuya atarak) öldürmüştür. Yemin bozma suçuna ailesinden birini öldürme suçu da eklenince, kimse İksion'u günahlarından arındırma törenlerini yapmaya yanaşmamıştır. Bunun üzerine Zeus ona acımış ve Olimpos'taki tanrılar sofrasına davet etmiştir ama İksion nankörlük edip bu sofrada Hera'ya kur yapmaya başlamıştır. Bunu farkeden Zeus, bulutlardan (Nephele) Hera'ya benzeyen bir görüntü yapmış ve İksionun bununla birleşmesini sağlamıştır. Bu birleşmeden de at adamlar soyu meydana gelmiştir.

Zeus İksion'a korkunç günahları ve nankörlüğü sebebiyle Tartaros'ta alevler saçan bir tekerlek üzerinde bağlı olarak sonsuza dek dönme cezası vermiştir. İksion tanrılar sofrasında ambrosia içtiği için ölümsüz olmuş, bu yüzden bir kerede yanarak ölmemiş ve Tartaros'taki (farklı kaynaklarda gökyüzünde) tekerlek üzerinde sonsuza dek dönerek yanmıştır.
midena pro tou telous makarize