Gönderen Konu: Zeus  (Okunma sayısı 4713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus
« : 30 Kasım 2008, 23:41:00 »
Zeus (Eski Yunanca: Ζεύς, Zeús; Modern Yunanca: Δίας, Días),

"Tanrıların ve İnsanların Babası" Yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrıdır. Roma'da Jüpiter olarak da bilinir. Göklerin, şimşeklerin ve gök gürültülerinin tanrısıdır. Çoğu zaman elinde bir şimşek ile resmedilmiştir. Bereket ile özdeşleşmiştir, yağmur ondan beklenir. Titan Kronos'un ve eşi Rhea'nın en küçük çocuğu ve oğludur. Tanrıça Hera'nın kocasıdır. Simgesi şimşeğin yanında boğa, kartal ve meşe ağacıdır. Aynı zamanda tanrıların kralı olduğu için taht ve asa ile de sık sık betimlenir. Zeus'un en eski kült ve bilicilik merkezi Yunanistan'daki Dodona antik şehirdir. Habercileri oğlu Hermes ve Gökkuşağı Tanrıçası İris'tir. Gigantlar arasındaki karşıtı Kral Porphyrion'dur.

En bilinen özelliklerinden biri çapkın oluşudur. İstediği her şeyin şekline girebilen Zeus'un Leda için kuğu, Antiope için satir, Aegina için ateş, Danae için altın yağmuru, Alkmene için kocasının kılığına, Hera için guguk kuşu, Callisto için Bakire Tanrıça Artemis'in kılığına, Mnemosyne için yakışıklı bir çoban, İo için bulut, Persephone için yılan, Europa için boğa oluşu kudretine en iyi örnektir. Ölümlü ölümsüz herkese aşık olabilen tanrıların tanrısı Zeus'un gözdesi kartal kılığına girerek kaçırdığı erkeklerin en güzeli Ganimedes isimli bir çobandır. Çapkınlığı yüzünden eşi Hera tarafından sürekli takip ettirilmektedir. Tanrı Zeus'un tahtı için yaptıkları şeylerin başlıcaları şunlardır: Eşi Metis'i yutması, Prometheus'u zincirlemesi, Thetis'i bir ölümlü ile evlendirmesi.

Babası olan Titan Tanrı Kronos'u diğer Olimpos tanrılarının yardımıyla yer altına hapsetti.
Zeus ayrıca İksion, Salmoneus, Arkadya kralı Lykaon ve ateşi çalan Prometheus'u küstahlıkları nedeniyle cezalandırmıştır.

Tanrı Zeus'un en bilinen efsanesi Hera'nın yanına Poseidon, Apollon ve Athena'nın desteğini alarak Zeus'u devirme girişiminde bulunmasıdır: Zeus-Ganimedes ilişkisine kızan Hera bir plan kurar ve bu plan Baştanrıyı devirmektir! Poseidon, Apollon, Athena ve Hera yani bir İtilâf yapan bu dört tanrı Zeus'u altın bir ağ ile bağlar fakat Thetis, Olimpos’ta oluşabilecek karışıklığı önceden görüp ve yüz elli Briareus’tan yardım ister ve Briareus'un ağı çözmesiyle Zeus kurtulur ve hepsini cezalandırır: Hera'yı yüksek bir yere asarak, ayaklarına ağırlık bağlar ve tanrıların teker teker sadakat yemini etmediği müddetçe Hera'yı serbest bırakmayacağını söyler. Bunun ardından isyana karışmış Poseidon ile Apollon'u da ceza olarak Truva Kralı Laomedon'a hizmet etmeye yollar. Laomedon Apollon'a çobanlık yapmasını yani sürülerini otlatma emri verir. Poseidon'a ise çıplak elleriyle Truva şehrinin etrafına yeni duvarlar yapma emrini verir. Uzun bir zaman sonra Poseidon ve Apollon'un sürgünü biter ve Zeus onları Olimpos'a geri alır.

Tanrı Zeus Yunan Tanrıları arasında en çapkını ve en çok çocuğu olan Tanrı'dır. Öyle ki çapkınlığı tanrıçaları, kadınları, nemf'leri, Titanları ve hatta genç delikanlıları bile kapsamaktadır. Tanrı Zeus'un en büyük çapkınlıklarından biri Ganymedes'dir. Yaptığı kandırmacalar ile herkesi elde edebilmektedir. Kız kardeşleri Hera ve Demeter'in yanı sıra kendi kızı Persephone'ye bile aşık olmuş hatta ondan Zagreus isminde bir oğlu olmuştur.

Doğumu

Kronos ile Rhea'nın evliliklerinden Hestia, Demeter, Hera adlarında üç kızla, Hades, Poseidon, Zeus adlı üç erkek çocuk dünyaya geldi. Babasına yaptıklarını unutmayan Kronos kendisinin de oğullarından aynı karşılığı göreceğinden korkuyordu bu yüzden Karısının her yeni doğurduğu çocuğu yutup, karnında saklıyordu.

Rhea yalnız "Zeus"u onun elinden kurtarabildi. Tanrıça gecenin karanlığından faydalanarak çabucak koşup Girit adasında "İda" dağının tepesine çıktı. Çocuğunu da beraber götürmüştü. Gaia çocuğu aldı ve onu bir mağaranın dibine sakladı. Rhea bir kocaman taşı kundak bezlerine sarıp Kronos'a verdi. Kronos bu taşıda hemen yuttu, oğlunun dünyada yaşadığını bilmiyordu. Ve ilerleyen zaman içinde oğlu büyüyüp yenilmek nedir bilmeyecek, sıkıntı nedir duymayacak, gücü ve kuvveti ile babasını kendisine boyun eğdirecek, onun bütün imtiyazlarını, şan ve şerefini elinden alacak, onun yerine bütün ölmezlerin başı olacaktı. Gerçekten Zeus, ormanların sık dalları arasında büyüdü; keçi sütünü emdi; bağırmalarını babası duymasın diye Kuretoslar da onun başında kalkanlarını çarparak gürültüler çıkardılar.

Çocukluğu
Rhea , Zeus'u Girit'teki İda Dağı'ndaki bir mağarada saklar. Bundan sonra Zeus, hikayenin değişen sürümlerine göre sırayla;

Rhea tarafından bırakıldıktan sonra Gaia tarafından yetiştirilir.
Amalthea adlı bir keçi ile Kourete'ler tarafından yetiştirilir. Ormanların sık dalları arasında büyüyen Zeus'un ağlamalarını babası Kronos duymasın diye Koureteler da onun başında kalkanlarını çarparak gürültüler çıkarırlar.
Adamanthea adlı bir nemf tarafından bir ağaca asılarak Yer'e, Göğ'e ve Deniz'e hükmeden Kronos'tan gizlenerek yetiştirilir.
Cynosura adlı bir nemf tarafından yetiştirilir. Zeus da buna şükran olarak onu yıldızlar arasına koyar.
Sürülerini kurtlardan koruması sözü üzerine Giritli çoban bir ailenin yanında yetiştirilir.

Tanrıların Kralı Oluşu
Olgunluk çağına gelince Zeus, saklandığı mağaradan çıkar. Ve savaşa hazırlanır. İlk iş olarak yer altı ülkesine gider ve Kronos'un hapsettiği kiklopları ve elli başlı, yüz kollu hekatonkheirleri serbest bırakır. Kikloplar ise buna karşılık yıldırımlarını hediye eder. Savaş, Kiklopların hekatonkheirlerle birlikte devasa büyüklükteki kayaları gökyüzündeki titanlara savurmasıyla başlar. Her bir hekatonkheir, yüz koluyla aynı anda yüz taş atabildiğinden aynı anda çok büyük miktardaki iri kayayı titanlara atarak onları geri püskürtürler. Bu esnada Zeus da şimşekleri ile Titanlara saldırır. Sonra da Metis'in verdiği kusturucu bir içecek ile Kronos'u yuttuğu tanrıları ve taşı çıkarmaya zorlar. Titanomachy (Titan - Tanrı savaşları) adlı savaşta Zeus ve kardeşleri, Hekatonkheirler ile Kikloplarlarla beraber Kronos ile titanlara karşı savaşırlar. Sonra da Kronos ve titanları gökten kovup dünyanın dibine, yerin ve denizin alt tabakasının daha da altına, Tartarus'a atar. Bu savaşta Zeus'a karşı savaşan titanlardan biri olan Atlas, Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılır. Bunların ardından Tanrılar arasında kura çekilir. Ve Hades'e yer altı, Poseidon'a denizler Zeus'a ise gökler düşer. Bu savaştan sonra Hikmet ve Akıl Tanrısı Okeanid Metis, Zeus'tan hamile kalır. Zeus ise Gaia'nın 'Metis'in doğuracağı erkek çocuğun iktidarına el koyacak' şeklindeki kehanetine uyarak Metis hamileyken onu yutar. Ama Athena ölmez daha sonra Zeus'un kafasından doğar. Zeus kızının kendini affetmesi için ona mızrak, miğfer ve kalkan verir. Böylece Zeus, kuşaktan kuşağa geçen iktidar lanetini yok eder ve böylece değişmez bir düzen kurar.

Fakat bu savaşta Tanrıların savaşıp Tartarus'a attıkları Titanlar, gökyüzünü sırtında taşımak zorunda kalan Atlas ve Kafkas dağlarına zincirlenmiş Prometheus, Gaia'nın çocukları olduğundan Gaia buna öfkelenir. Ve bu yüzden çocukları Typhon ile Ehidna, Olimpos tanrılarına saldırır. Tanrılar bu savaşta birçok gigant(dev) ile savaşır. Bunun üzerine Zeus da Typhon ile savaşıp onu yener ve Ehidna ile beraber Etna Dağı'nın en dibine kapatır.

Zeus Ve Hera
Hera, Zeus’un kardeşi aynı zamanda tek resmi karısıdır. Bir bahar günü Zeus, tapınağında dinlenirken, pencerenin kıyısına gider. Ve bahçede çiçek toplayıp şarkı söyleyen dünyalar güzeli bir kız görür ve ona aşık olur. Zeus daha öncede yaptığı gibi farklı bir kılıkta görünerek, soğuk bir gecede soğuktan titreyen bir guguk kuşu olur. Hera kuşa acıyıp avuçlarına alır ve onu göğsüne bastırır. Bu sırada Zeus, gerçek haline bürünür. Ve şu sözleri söyler:

"Hera, istiyorum ki sen benim karım olasın, büyük gözlü güzel tanrıça benim peşimden gel, Olimpos'ta parlak bir taht üzerinde ve benim sağımda oturarak saltanat sür."

Bunun üzerine Hera bu teklifi kabul eder. Hesperidlerin bahçesinde bütün tanrıların ve perilerin katıldığı görkemli bir düğünle evlenirler. Gaia, Hera’ya doğurganlık simgesi olarak nar verir. Hera onu Hesperidlerin bahçesine diker. Bu düğün yeryüzünde bolluk ve verimlilik simgesidir. Bu nedenle bu düğüne “Hieros Gamos”(kutsal evlilik) adı verilir. Düğüne yalnız Khelone adındaki bir peri kızı gelmemişti. Bu yüzden tembelliğinin cezası olarak onu ağır hareketin ve hantallığın sembolü olan kaplumbağaya çevrilir.

Zeus ile Hera'nın evliliğinden Ares, Hephaistos, Angelos, Heusha, Hebe ve Eileithyia doğar.

Zeus'un Sıfatları
Zeus'un ''Bulutları Devşiren'', ''Tanrıların Ve İnsanların Babası'', ''Tanrıların Kralı'' dışında birçok sıfatı daha vardır. Bunlar:

    Pantokrator: ''Her Şeye Gücü Yeten, Kainatın Efendisi'' anlamına gelir. Bu unvanı Nikia (İznik) konsülü ile İsa'ya verilmiştir.
    Zeus Panhellenios: ''Tüm Hellenlerin Tanrısı'' anlamına gelir.
    Zeus Olympios: Zeus'un diğer Olimpos tanrılarının üstün olduğunu vurgular.
    Zeus Agoraeus: "Pazar yeri tanrısı" anlamına gelmektedir
    Zeus Aegiduchos veya Aegiochos: Aegis'in taşıyıcısı anlamına gelir
    Zeus Georgos (Ζεὺς Γεωργός - "toprak işçisi", "çiftçi") bitki ve hasat tanrısı.
    Zeus Horkios:  Zeus'un yeminlerin tutucusu olduğunu belirtir.
    Zeus Xenios, Philoxenon veya Hospites: Zeus'un misafirperverliğini belirtir.

Evlilikleri

Tanrıçalarla Evlilikler
    Metis: Athena
    Themis: Hora'lar ve Moira'lar
    Dione: Aphrodite
    Eurynome: Kharit'ler
    Mnemosyne: Müzler
    Leto: Apollon, Artemis
    Demeter: Persephone
    Hera: Ares, Hebe, Hephaistos, Heusha, Angelos ve Eileithyia
    Persephone: Zagreus, Melinoe
    Selene: Pandia
    Eos:Ersa, Carea

Ölümlü kadınlarla Evlilikleri
    Alkmene: Herakles
    Antiope: Amphion, Zethos
    Callisto: Arkas
    Danae: Perseus
    Aigina: Aiakos
    Elektra: Dardanos, lasion
    Europa: Minos, Rhadamanthys
    İo: Epaphos, Keroessa
    Leda: Helen, Pollux
    Maia: Hermes
    Niobe: Argos, Pelasgos
    Plüton: Tantalos
    Semele: Dionysos
    Taygete: Lakedaimon
    Laodamia: Sarpedon
    Lamia: Altheia, Demetrius

Zeus Kültü
Zeus kültü bir olarak Girit adasında ortaya çıktıysa da en önemli kült merkezi Olympia'dadır. Olympia Zeus tapınağındaki Zeus heykeli Dünyanın 7 Harikasından biridir. Ayrıca ilk olimpiyatlar yine bu şehirde bu tanrı adına başlamıştır.
Türkiye

Yunan kolonilerinde bile önce, tarım için yağmura muhtaç Anadolu coğrafyasında gökyüzü ve yağmur tanrısı hep önemli rol oynamıştır. Hitit baş tanrısı olan Teşup elinde şimşekle betinlenen ve boğa ile özdeşleşen Zeus gibi bir gökyüzü tanrıdır. İkisi de aynı şekilde ev ve yuva ile ilişkilendirilen tanrıçalarla evlidir. Bu açıdan tanrının kökeni sırf yunan uygarlığında aranmamalıdır. Zaten yerel inançlarda da var olduğu için Anadolu'da saygı görmüş ve adına birçok tapınak yapılmıştır.

İstanbul Boğazının, yabancı dillerdeki karşılığı olan "Bosphorus" yani "İnek Geçiti" ismi Zeus'un eşi Hera'dan saklamak için inek şekline soktuğu sevgilisi İo'dan gelir. Bunun dışında Türkiye'de Zeus ile ilgili veya Zeus inancının olduğu yerler

    Adatepe Zeus Sunağı, Zeus'un Truva Savaşını izlediği söylenen sunak, altar.
    Ankyra
    Didim
    Labranda, Zeus Labrandenos
    Magnesia, Zeus Sosipolis
    Mylasa, Zeus Osogoa
    Olbe
    Smyrna
    Stratonikeia, Zeus Khrysaoreus
    Tralles, Zeus Larisaios
    Tyana
Video tanıtım amaçlıdır, tamamını ilgili kuruluşun kendisinden temin edebilirsiniz
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Girit adası Zeusun büyüdüğü ida dağı (Psiloritis)
« Yanıtla #1 : 28 Ocak 2012, 11:09:40 »

Daha Büyük Görüntüle
İda yada daha modern adıyla Psiloritis, Girit'nin en yüksek noktasının oluşturan dağdır. Yunan mitolojisinde baş tanrı Zeus bu dağdaki bir mağarada doğmuştur.


Zirvenin Doğu Tarafından Görünüşü


Zeus'un doğduğu söylenen Mağara


Resimler: wikipedia
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Yunanistan titanların Othrys dağı
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2012, 11:29:52 »

Daha Büyük Görüntüle
OTHRYS dağları, Yunanistan'da dağ kütlesi, Orta Yunanistan'ı Tesalya'dan ayırır ve Volos ile Lamia körfezlerinin yanında yükselir; 1 726 m.


Fotoğraf: panoramio.com
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2012, 17:49:41 »
Zeus
Özgür Berkkaya

"Olimpos tanrıları arasındaki rekabet ve çatışmaların insanlar açısından yıkıcı sonuçları olsa da birbirleriyle akraba ve kardeş olan bu tanrılar arasında yine de bir dayanışma ve birlik ruhu vardır. Zira tanrıların iktidarı belli mücadele sonucunda elde edilmiştir ve yine bir mücadele sonucunda kaybedilebilirler. Bu yüzden tanrıların tanrısı Zeus, bütün tanrıların birliğini temsil ederek tanrı ve tanrıçalar arasında denge unsuru olur."

midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus Ekitap
« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2012, 12:37:33 »
Zeus e-kitap
Ken Dowden

midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus Adına
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2012, 12:40:09 »
Zeus Adına
Erich von Daniken

Tanrıların Arabaları'nın yazarı deniken, ilk kez Batı kültürünün beşiği sayılan Ege kıyılarını ve Anadolu'yu konu alarak incelerken, birçok ünlü efsaneye, tarihsel kalıntıya ve nesneye yepyeni bir açıdan bakıyor.

midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus ve İlyada
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2012, 12:41:57 »
Zeus ve İlyada
Müge Cavcı

…Ardından soluk soluğa Attis’e döndü, Nyks ve Trojan ikisine hayretle bakarken devam etti:
“Attis! O bunu İlyada’ya asla söylemedi. Sanki Nyks’ten nefret ediyormuş gibi davranıyor. Oysa Nyks’i seviyor ve adeta onunla oyun oynuyor. Nyks’le savaşıyor! Onun oğlu olduğunu asla söylemedi ona, bunlar hep bir oyun, Tanrım!”
Attis’in aklı Weinstein’ın konuşmalarına gitmişti.
“Kendi oğullarıyla bile yatar,” diyordu Weistein, Attis’in beyninde yankılanırken sesi… Bunu unutmaya çalıştı ama Nyks’in yüzüne baktığı her saniye düşüncelerini geri getirdi. Prokne yeniden haykırdı;
“Bu kadarı olmaz! İlyada ne kadar büyük bir yalanın içerisinde! Ve farkında değil lanet olsun!”
Kız delirmiş gibiydi, Attis onu sarstı, kendine getirmeye çalıştı.
“Yeter Prokne, o bizler gibi değil! Kaderi bu onun! Zeus'un çizdiği! Kemirici bir açlık kutlu yeryüzünde kovalasın! Hatırla Platon’un sözlerini! Ömrü bir ağıt gibi olsun diye adını İlyada koydu, Tanrıların övüldüğü destan diye değil. Yalan! Kitapta yazan efsane gerçeğin binde biri bile değil!”
Birden duruldular. Trojan ve Nyx şaşkınlıkla ikisine bakıyordu. Trojan Nyx'i kolundan çekti;
“Bırak Nyx, neyi okumanı istiyorlarsa oku.”
Nyx derin bir nefes aldı ve arkasındaki koltuğa oturdu.
“Pekala, tam kitap okumanın vakti, getirin çabuk.”
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus'un Oğlu Herkül
« Yanıtla #7 : 30 Ocak 2012, 12:44:06 »
Zeus'un Oğlu Herkül
Robert Krugmann


Ansızın tuhaf bir şey oldu. Megara'nın yüzü yavaş yavaş değişmeye başladı. Kestane renkli güzel saçları gürleşti, kiraz dudaklarının arasından parlayan bembeyaz dişleri uzadı, sivrileşti, zeki bakışlı gözlerinde zalim bir bakış belirdi. Sevgili karısı, Herkül'ün gözleri önünde korkunç bir aslana dönüşüyordu. Bu kez aslanın yanında üç tane kurt belirmişti. Pembe dilleriyle dudaklarını yalıyor, soğuk gözleriyle etraflarına ölümcül bakışlar fırlatıyorlardı. Herkül korkunç bir çığlık atarak kılıcını çekti ve vahşi hayvanların üzerine saldırdı. Göz açıp kapayana kadar onları parça parça etmişti. Tuhaf, diye geçiriyordu aklından, neden bana saldırmaya çalışmadılar?
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ege Rüzgarları (Sürgündeki Zeus, Pergamon Hümanizması Ve Homeros
Sefa Taşkın

Bugün Anadolu'nun kültür değerleri ile ilgili yüksek sesli sorular sormanın zamanıdır.
Kentler güzeli Bergama'nın Zeus Sunağı Berlin'de ne arıyor?
Ünlü Efes'in anıtsal heykelleri Viyana saraylarında yaşıyor mu?
Menderes Magnesiası'nın duvar kabartmaları Paris'in Louvre Müzesi'ne hiç yakışıyor mu?
Uşak'ın höyüklerinden ABD'ye kaçırılan Karun Hazineleri'nin Metropolitan Müzesi'nde işi ne?
Geometrinin babası Tales'in kenti Milet'in koskoca Pazar yeri binası, o görkemli belediye binasının girişi Berlin'de "Bergama Müzesi"nde nemden çürümüyor mu?

İnsanlığın heykelcilikte ulaştığı doruk noktalardan biri olan, Bergamalı yontucuların yaptığı "Galatlı Savaşçı" heykeli Roma'da zengin İtalyan kültürüne ne katıyor?

Ya, "Balıkçı"nen ısrarla geri istediği British Museum'daki Mozole'nin kabartmalarının hali nicedir? Binlerce yıl Halikarnas'ın, Bodrum'un sıcak toprağına alışmış mermerler soğuk Londra'da üşümüyor mu?
Çanakkale'nin Truvası'ndan kaçırılan, Schielman'ın altınları denen hazine Almanya'da hangi izbede saklanıyor?
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Zeus'un Anadolu Kültleri
« Yanıtla #9 : 30 Ocak 2012, 12:49:32 »
Zeus'un Anadolu Kültleri
Prof. Dr. Nuran Şahin

İnsanoğlu'nun varoluşuyla başlayan, ölüm ve doğa olaylarına karşı duyduğu korkulardan yarattığı tanrılar dünyası, Çok tanrılı inançtan Tek tanrılı inanca giden bir çizgi izlemiştir. Çok tanrılık'ın Baş tanrı ya da Ana Tanrıça kavramı, tek tanrılık inancında Tanrı rab ya da Allah kavramına dönüşür.

Kitaba adını veren Tanrı Zeus da antik dünyanın pagan inancının Baş Tanrısı'dır. Zeus'un "Baba Tanrı" kimliği, toplumsal düzenin ataerkil yapısının ürünüdür. Evrenin efendisi, Baba Tanrı Zeus'un ölümsüz kimliği, sosyal yaşamın Baba soyçizgisinde, "aile reis, Baba" ve "toplumun yöneticisi" olarak, ölümü kimliği kazanır. Yunanistan'ın katı ataerkil yapısıyla uyumlu olan Baba Tanrı dahi, Ana Tanrıça Kybele'nin yanında yoğun şekilde Tapım görmesi ilginçtir. Oysa Anadolu dinesel ve sosyal gelişim sürecinde, Ana Tanrıça'dan gelen bir Ana soyçizgisi izlemiştir...

midena pro tou telous makarize